Florida Sports Writers Association
    State High School Boys Basketball Poll
    (released 2/21/00)

    (Note: The FHSAA does not conduct a boys basketball poll for use in its championships selection process. The FHSAA, its staff and its Board of Directors are in no way affiliated with, nor responsible for production of, the following poll or ranking system.)

    FINAL POLL FOR THE 1999-00 SEASON
    The following poll has been provided by the Florida Sports Writers Association (first place votes in parentheses): 

    CLASS 6A
    1. Dillard (Fort Lauderdale) (26-4), (11), 119
    2. Vero Beach (26-2), (1), 109
    3. Columbia (Lake City) (23-4), 92
    4. Miami (25-6), 76
    5. Ely (Pompano Beach) (19-8), 63
    6. Lake Worth (24-5), 58
    7. Santaluces (Lantana) (21-7), 36
    8. South Miami (20-9), 29
    9. Edgewater (Orlando) (21-8), 23
    10. Oviedo (24-4), 21

    Also receiving votes: Nease (St. Augustine) (21-4), 15; Melbourne (20-9), 6; Miami Norland (20-6), 6; Manatee (Bradenton) (21-7), 4; Dr. Phillips (Orlando) (20-5), 3. 

    CLASS 5A
    1. Gainesville (28-2), (12), 120
    2. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) (27-3), 106
    3. Brandon (27-3), 97
    4. Boca Ciega (Gulfport) (25-4), 84
    5. Land O'Lakes (27-3), 67
    6. Hallandale (21-5), 60
    7. Fort Walton Beach Choctawhatchee (25-4), 52
    8. Southeast (Bradenton) (25-5), 32
    9. Mariner (Cape Coral) (21-4), 17
    10. Satellite (Satellite Beach) (22-5), 12

    Also receiving votes: Plant (Tampa) (21-7), 7; Pine Ridge (Deltona) (25-6), 5; Charlotte (Punta Gorda) (22-8), 2. 

    CLASS 4A
    1. Andrew Jackson (Jacksonville) (26-2), (10), 117
    2. Leesburg (26-4), (1), 105
    3. Eastside (Gainesville) (26-4), 103
    4. Lake Wales (23-7), (1), 79
    5. Haines City (26-2), 70
    6. Shanks (Quincy) (23-6), 68
    7. Largo (24-6), 45
    8. New Smyrna Beach (27-3), 39
    9. Lakewood (St. Petersburg) (23-5), 24
    10. Jupiter (21-6), 5

    Also receiving votes: Bishop Kenny (Jacksonville) (22-7), 4; Kathleen (Lakeland) (21-6), 2; Escambia (Pensacola) (20-9), 1; Oak Ridge (Orlando) (21-10), 1. 

    CLASS 3A
    1. Cardinal Newman (West Palm Beach) (27-3), (8), 116
    2. Mulberry (27-1), (2), 106
    3. Westminster Academy (Fort Lauderdale) (25-3), (2), 97
    4. Florida Air Academy (Melbourne) (23-3), 81
    5. Tavares (25-4), 68
    6. Ribault (Jacksonville) (24-5), 59
    7. Baker County (Glen St. Mary) (21-4), 40
    8. Eustis (22-7), 34
    9. Chipley (24-6), 23
    10. Jones (Orlando) (24-5), 17

    Also receiving votes: Bradford (Starke) (20-4), 12; Taylor County (Perry) (23-6), 4; P.K. Yonge (Gainesville) (19-9), 1; Gulliver Prep (Miami) (25-6), 1. 

    CLASS 2A
    1. Port St. Joe (29-1), (12), 120
    2. Champagnat Catholic (Hialeah) (29-2), 108
    3. Havana Northside (26-2), 91
    4. Chiefland (28-3), 87
    5. Northwest Christian (Miami) (22-8), 68
    6. Father Lopez (Daytona Beach) (18-7), 52
    7. Grand Ridge (29-5), 36
    8. Benjamin (North Palm Beach) (22-8), 28
    9. Tampa Prep (22-8), 24
    10. Malone (25-9), 23

    Also receiving votes: University Christian (Jacksonville) (23-6), 17. 

    CLASS A
    1. Berkshire (Homestead) (28-2), (12), 120
    2. Shores Christian (Ocala) (24-5), 101
    3. Arlington Country Day (Jacksonville) (28-6), 95
    4. Tampa Baptist (24-6), 80
    5. Seminole Presbyterian (Tampa) (30-3), 64
    6. Miami Christian (3-25), 60
    7. West Oaks Academy (Orlando) (24-11), 48
    8. Covenant Christian (Palm Bay) (21-7), 39
    9. Gettysburg Academy (Miami) (30-3), 32
    10. The Rock (Gainesville) (18-10), 11

    Also receiving votes: Broward Christian (Plantation) (22-9), 4; Warner Christian (South Daytona) (15-11), 2; McKeel Academy (Lakeland) (N/A), 1; Brevard Christian (West Melbourne) (17-8), 1; Fort Lauderdale Christian (18-6), 1; Evangel Christian (Lakeland) (20-7), 1.